T-Bar Row Yapılışı Resimli Görüntülü Anlatım

T Bar Rows – Sırt kası geliştirme hareketi


T Bar Rows – Sırt kası geliştirme hareketi.T-Bar Denilen sehpada yapılır, Tek tarafına ağırlık yüklenmiş ve T-Bar Rowing Sehpası adı verilen özel bir cihazda veya tek tarafına ağırlık takılmış, normal bir Barbell ile uygulanır. Vücut yere paralel, dizler hafifçe kırık durumda ve ayak açıklıkları omuz genişliği kadardır.

Bu konumda, bel hafifçe içeriye doğru çukurlaştırılarak, iki el arası omuz genişliği kadar bir aralıkla, özel tutma kulpu veya Barbell’in uç kısmı sıkıca kavranır ve nefes vererek göğüs yönüne doğru ağırlık kaldırılır. Sonra nefes alarak yine başlangıç durumuna dönülür.

Dikkat edilmesi gereken husus; beli riske sokmamak için, hareketin kontrollü, yavaş ve çok fazla öne eğilmeden yapılmasıdır.Eğer T-Bar makinesi yoksa bir barbellin bir ucundaki ağırlığı boşaltın ve bu boşalttığınız ucu sağlam bir makinenin altına sokun ve diğer uca ağırlık takın h,bir pilates sehpasını altına koyun ve sehpanın üzerine çıkarak her iki elle barı kavrayın ve T-Bar rows gibi kasıklara doğru çekin.Bu birebir aynı olmaz ama yapmaya değer.

Bu egzersizde mutlaka şunlara dikkat edin bel hafif çukur olsun,göğüs ileride olsun,kasıklara çekiş yapın ve dizlerin kırık açısı hep aynı dursun ,asla bel kambur olmasın.Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitiirilmiş olur , verilen setlerde tamamlanarak hareket sona erdirilir.

Egzersiz Analizi


Hatırlatma !!!


Her antrenman sonunda mutlaka (warm-down) soğuma yapın.Soğuma bir aktif dinlenme şeklidir.Çalışma sonrası kan ve kasta biriken laktik asit bu şekilde bünyeden daha çabuk uzaklaştırılır.Düşük tempolu 10-12 dakikalık jogging veya 10 dakikalık stretching soğuma için idealdir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın