Google Tag Manager Nedir Nerede – NasılKullanılır

Google Tag Manager Nedir Nerede – NasılKullanılır


Google Tag Manager Nedir Nerede – NasılKullanılır

Etiket nedir?
Etiket, Google gibi üçüncü taraflara bilgi gönderen bir kod snippet’idir. Etiket Yöneticisi gibi bir etiket yönetimi çözümü kullanmıyorsanız, bu kod snippet’lerini web sitenizdeki veya mobil uygulamanızdaki dosyalara doğrudan eklemeniz gerekir. Etiket Yöneticisi’yle, artık kaynak dosyalarınızda bu kod snippet’lerinin her birini bulundurma zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Bunun yerine, tetiklemek istediğiniz etiketleri ve ne zaman tetiklenmelerini istediğinizi Etiket Yöneticisi arayüzü üzerinden belirlersiniz.Google Tag Manager Nedir Nerede - NasılKullanılır

İşleyiş şekli

Web için Etiket Yöneticisi, kendi kapsayıcı etiketi üzerinden çalışır. Bu etiketi web sitenizdeki tüm sayfalara yerleştirirsiniz. Etiket Yöneticisi mobil cihazlarda Android ve iOS’a bir Firebase SDK’sı desteğiyle yerleştirilir. Kapsayıcı; AdWords, Google Analytics, Floodlight etiketleri ve 3. taraf etiketler dahil olmak üzere, sitenizde veya mobil uygulamanızda manuel olarak kodlanmış tüm diğer etiketlerin yerini alır. (Desteklenen etiketlerin listesini görün.) Etiket Yöneticisi kapsayıcı etiketi sitenize veya uygulamanıza eklendikten sonra, doğrudan Etiket Yöneticisi web uygulamasını kullanarak diğer etiketleri güncelleyebilir, ekleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Mobil kapsayıcılar için, bir kapsayıcı ilk defa indirilene kadar ilk başlangıç etiket yapılandırmalarını belirlemek üzere varsayılan bir kapsayıcı kullanılır. Uygulama, İnternet’e bağlanıp bir kapsayıcı indirdikten sonra varsayılan kapsayıcıyı bir daha kullanmaz. Uygulamalar belirli aralıklarla, genellikle 12 saatte bir, kapsayıcı güncellemelerini kontrol eder.
Etiket Yöneticisi hesabı, bir veya daha fazla web sitesi ya da mobil uygulama için etiketleri yönetmenize olanak sağlar. Tek bir Google hesabıyla birden fazla Etiket Yöneticisi hesabı oluşturabilirsiniz, ancak genelde her bir şirket veya kuruluş için yalnızca bir Etiket Yöneticisi hesabına ihtiyacınız olur. Daha fazla bilgi edinmek için Kurulum ve İş Akışı başlıklı makaleyi inceleyin.

Daha detaylı temel bilgiler için bu videoyu izleyin:

Web için kurulum

Etiket Yöneticisi’ni kullanarak etiketleri yönetmek için:

  • Hesap oluşturmak için (veya mevcut bir hesaba erişmek için) tagmanager.google.com adresine gidin.
  • Hesapta siteniz için bir kapsayıcı oluşturun.
  • Kapsayıcı snippet’i sitenize ekleyin.
  • Tüm kodlanm etiketleri (ör. AdWords veya DoubleClick etiketleri) sitenizin kaynak kodundan Etiket Yöneticisi’ne taşıyı
  • Kaynak : google.com.tr
  • Ekleyen : Fitness Hareketleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın