ARAMA MOTORLARI İçin Meta Başlıkların Önemi

ARAMA MOTORLARI İçin Meta Başlıkların Önemi

Meta Veriler Bir arama motoruna gönderilen ve ziyaretçiler tarafından görülmeyen tüm bölümlerdir.SEO Meta verileri hakkında okuduğum makalelerin hemen hemen hepsinde Başlık,Açıklama,Anahtar Kelimeler ve Robot meta hakkındaki verilerdir ve sanırım bu konuda bazı yanlış anlaşılmalar var.Open Graph etiketleri ve sosyal medya bildirgelerinin meta verileri gibi düşünüyorlar.W3C, “Elemanlar, başlık, taban, bağlantı, stil ve komut dosyası öğeleri kullanılarak ifade edilemeyen çeşitli meta verilerinin SEO’yu temsil ettiğini ” söylüyor.Bu , meta bağlantılı ve komut dosyasındaki tüm bu öğelerin meta veriler olduğu anlamına gelir.

Tüm bu öğeler meta verileri sever link ve meta olabilir, ancak bu meta verilerinizin SEO’unuzla alakalı olduğu anlamına gelmez.Bu makalede aşağıda bu meta verilerinin üzerinde duracağız ancak bu yazımızda sadece <head> taglarından bahsedeceğiz.Title’de Sayfanın odaklandığı anahtar kelimenin Ve sitenizin yada Şirketinizin adıyla bittiğinden emin olun.

  • Başlıklara Hızlı Erişim
  • Meta Başlıklar
  • Meta Açıklama
  • Meta Anahtar Kelme
  • Diğer Etiketler
  • Meta Robotlar
  • Meta Yenileme Etiketi
  • Meta Görüntüleme Noktası

Meta Başlığı <title>

Title etiketi sayfanın ana başlığıdır ve <title >ögesi tarafından temsil edilir.

<title>SEO Arama motoru optimizasyonu AMO Yapabilirmiyim.com</title>

Bu etiket muhtemelen En önemli unsurdur. Sayfanza  Sağ başlık ekleme hala sıralamalarda belirgin bir etkiye sahip olabilir.<title> uzunluğu kullanılan cihazlara göre değişiklik gösterebilir,Eğer kullanıcılarınızın çoğunluğu masaüstü yani mobil cihazlardan gelmiyorsa biraz daha uzun başlık ve eğer kullanıcılarınızın büyük bir bölümü mobil cihazlardan giriyorsa başlıklar daha kısa olsun başlık konusu bu kadar basit.

 

 Meta Açıklaması <description>

Meta açıklama, kullanılan sayfanın kısa açıklaması veya özetidir ve <head> </head> tagları arasıda yer alır.

<meta name="description" content="ARAMA MOTORLARI İçin Meta Başlıkların Önemi Meta Veriler Bir arama motoruna gönderilen ve ziyaretçiler tarafından görülmeyen tüm bölümlerdir.SEO Meta veril"/>

Bu etiket Google ve diğer arama motorlarının sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamasına yarar adeta sayfanın kalbi gibidir.Son günlerde Google sayfanın tamamını okuyor bu durumda Açıklama etiketindeki kısa açıklama sayfa için bir”öneri” durumuna geldi.Ama bu açıklama etiketini tamamen unutmanız anlamına gelmez.
Bu, Google’a gönderdiğiniz sayfanız için yapılan davetiyedir. Google’ın belirli bir arama sorgusu ile eşleşmesi için sayfanızdan başka bir snippet’i tercih etmesi olabilir.

Anahtar Kelimeler <keywords>

Artık meta anahtar kelimeleri unutun. Bunlar sadece bazı sosyal sitelerdeki etiketler için kullanılır, ancak örneğin meta anahtar kelimeler Bing’de kolayca geri tepebilir. Bing’in meta anahtar kelimeleri tersine çevirdiği söyleniyor: Örneğin, meta anahtar kelimelerinizi odak anahtar kelimeniz ve bir düzine eş anlamlı kelimeyle doldurarak yoğunlaştırdıysanız, Bing bu spam’olarak göz önüne alacaktır. Şöyle ilişkilendirebilirim. SEO konusunda ciddi iseniz, artık meta anahtar kelimelerin etkisinin sıfıra yaklaştığını (ve Google için sıfır) bildireceksiniz .Meta anahtar kelimeler artık sadece AdWords için önemlidir.

Meta robotlar

Google’a sayfanın nasıl davranacağını söylemek için meta robots etiketini kullanın. Google’ın sayfayı dizine eklemesini veya sayfadaki bağlantıları izlemesini istiyor musunuz?

Meta robots etiketine, Google’ın yaptığı robots.txt bildirimlerinizden çok daha fazla saygı gördüğü için, meta robots etiketine özen gösterin. Robots.txt ve meta robot etiketi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Buradan ( Seo Teknikleri ) bakabilirsiniz.

<Head> bölümündeki diğer meta etiketler


<Head> bölümüne eklenebilecek daha fazla meta etiketi var ancak hepsinin SEO üzerinde bir etkisi yoktur. Olabilecek olanları gözden geçirmek isterim.

Meta yenileme <refresh>

Altavista’dan bu yana internette olmaktan gurur duyarsanız, meta yenileme etiketini bilirsiniz. Bir sayfayı belirli bir süre sonra başka bir sayfaya yönlendirebilmenizi sağlar. Bu etiketi kullanmak için çok iyi bir nedeniniz yoksa bunun yerine 301 yönlendirme (veya başka yönlendirme kodu ) gibi bir HTTP durum kodu kullanmanızı öneririm . Bu aynı zamanda, web sitenizden bir sayfanın başka bir sayfaya yada siteye yönlendirilmesi için yada bozuk sayfalar için kullanılabilir, yani sayfayı değiştirmeyi düşünmelisiniz demektir. Bir HTTP durum kodu meta yenileme 200 OK kodunu döndürdüğü için bir arama motoruna daha net bir sinyal gönderir. Bu, web sayfasının ziyaret ve dizine eklenmesi anlamına gelir.

Meta Refresh Kodu aşağıdaki koda benzer.

<meta http-equv="refresh" content="30; url=http://yapabilirmiyim.com/">

Tarayıcıya 30 saniye beklemesi ve ardından yapabilirmiyim.com‘a gitmesi gerektiğini söyler. Bu günleri kullanmanın tek mantıklı nedeni, web siteniz için, örneğin bir bildirim veya reklamla birlikte bir açılış ekranı (karşılama sayfası) göstermek ve belirli bir saniye sonra normal ana sayfanıza geçmektir. Ancak, bunun için daha güzel çözümler var.

yazan:Mevlüt Özer

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın