En İyi Vücut Geliştirme Hareketleri

En İyi Vücut Geliştirme Hareketleri

Gelişmiş kaslar için En İyi Vücut Geliştirme Hareketleri şu şekilde sıralanabilir.

Kas grupları için Olmazssa olmaz hareketler vardır.Bunlar kas gruplarına göre temel hareket olarak nitelendirilir.Bu hareketler yapılmazssa vücutta istediğiniz sonuçları alamassınız ve kaslar yavaş gelişir.Buda sizi ümitsiz ve sinirli yapar.Vücut geliştirmeye başlayan her sporcunun amacı farklıdır ,bazıları hafif kaslı,bazıları çok gelişmiş ,bazıları ise sadece Pazu Kasları büyüsün derler.Unutulmaması gereken bir şey var her kas grubu bir diğer kas grubuyla ilintilidir .Mesala Göğis kaslarını iyi bir görüntüye kavuşturmak için Arka kol kaslarınında iri ve gelişmiş olması gereklidir.Örneğin Pazu ile omuz kasları bağlantılıdır ve iyi bir biceps için omuzlarında gelişmiş olması gereklidir ve omurlardaki keskin görüntü iyi bir preacher curl yapmaktan geçtiği bilinmelidir.

Gelişmiş Göğüs kasları için Barbell Bench Press

Bench PressGöğüs ve vücut için mükemmel bir hareket .Sadece göğüs kaslarını geliştirme bunun yanısıra arka kol kasları,omuz kasları,karın üst kısmıdaki kaslar ve sırt kasları.İyi bir göğüs kası için en temel hareket bugüne kadar Barbell bench press tahtına konacak başka bir hareket keşvedilmemiştir.İri ve gelişmiş göğüs kaslarının yanı sıra arka kol kaslarınıda büyütür ,eğer tricepsler yeterince gelişmemişse göğüs kaslarında istediğiniz sonuca ulaşamazsınız..Onlarca sen vücut geliştirme yapsanızda bu hareketten asla vazgeçmeyin

Gelişmiş Omuz Kasları İçin Barbell Press

 Barbell PressÇoğu sporcunun en zorlandığı kısım omuz kaslarıdır.Benim gözlemllerimde genelde kol kasları çabuk büyüyen kişilerde bu durm görülür bunun nedenide omuz kaslarına yeterince önem vermemelerinden kaynaklanıyor.Unutmayın Omuz vücudun çatısıdır ve ne kadar iyi görünüse vücut o kadar  iyidir.

Bunun için Barbell press hareketi omuzlar için biçilmiş kaftandır.Omuzdaki tüm kasları çalıştırır ve kuvvetlendirir.İri omuzlar için kesinlikle yapmalısınız ve makinede yapılan barbell ile yapılan hareketlerin yerini tutma.Makinede yaparken denge sorunu yoktu barbell ise hem denge hemde kuvvet içindir.Dengeyi sağlamak içinde kaslar gelişmektedir.

İyi bir görüntü için  Pull-Up Hareketi

pull-upPull-Up (yada barfiks) dırt ve arka omuzlar için vede Biceps için hatta karın ve bel kasları için neredeysa tüm üst vücut kaslarını çalıştırır.Benim bir arkadaşım vardı sadece haftada 3 gün 1 saat barfiks çalışarak mükemmel görüntü ve kuvvet sağlamıştı ben ona hara hayranımdır hiçbir ağırlık kullanmadan mükemmel sonuç elde etmiştir.

Hatta her antrenman başlamadan barfiksle başlayın bu sizi her seferinde taze kuvvetle hemgeliştirir hemde ısınma yerine geçer.Başlarda yapamasanızda 10-15 gün sonra kesinlikle yaparsınız 1 ay sonrada kendinize inanamazsınız.

Back Kasları İçin squat hareketi

Bacaklar gelişmeden vücut gelişmez.Bazı sporcuları görüntüsü oldukça komik baktığımızda üst kısım oldukça gelişmiş alt kısım ise hiç çalışmamış .Birileri bunu hatırlatmalı böyle spor yapılmaz malesef bu bizim Türk sporcularda çok yaygın .Yabancı sporcular ise tam tersi önce bacaktan başlanır.Hatta çoğu sporcular Pazartesi ilk işi Back kaslarını çalıştırmak oluyor.

Squat bacaklar için vazgeçilmez bir temle harekettir ,bacakları ihmal etmeyin.Squat bacaktaki tüm kasları çalıştırır bunun için topuk altına hiçibirşey koymayın yani topuklar yere tam basssın bu şekilde bacaklardaki tüm kaslar çalışır.

Büyük Biceps Kası İçin Barbell Biceps Curl

Büyük Biceps Kası İçin Barbell Biceps CurlBarbell  Biceps Curl Pazu kasları için en teml harekettir.Bu egzersiz sadece pazu kasların değil aynı zamanda Omuz kasları,Önkol ve bilek kaslarını hatta dikkat ederseniz çalışma sırasında belki farketmişsinizdir karın kaslarını bile çalıştırır.

Hangi program olursa olsun tüm programlara başlamadan 20-25 tekrar hafif ağırlıkla barbell curl çalışın ,bu bicepsleri ısıttığı için sakatlanma riskini ortadan kaldırır.Bu hareket Biceps Programında asla vazgeçmemeniz gereken egzersiz ve temel egzersizdir.Barbell biceps Curl egzersizini programın  en başına koyun.

Triceps Vücudun Gösteriş Kası İçn Dumbbell Triceps Extension

Dumbbell Triceps Extension

Dumbbell Triceps Extension Bu hareketi belki diğer sporcular fazla tutmuyor olabilir ama arka kollar için mükemmel bir büyütücü ve şekillendirici harekettir .

Dumbbell Triceps Extension programda mutlaka 1. sıraya koyun.Genelde sporcular 2. – 3. sıraya koyarlar  ama böyle çalışmak egzersizin hakkını vermemektir 1. sıra .le 2. sıra arasında en az 5 kg farkeder buda düşünün kaslarınıza ne kadar az etki eder anlamına gelir.Genelde barbell tricep extension’u 1. sıraya koyarlar ama birde böyle deneyin farkedeceksiniz kaslarınızdaki gelişmeyi.Herkese iyi çalışmalar Önemli olan iyi bir vücut değil önemli olan vücut içindeki insanın iyi olması.

Yazan:Özer Çaylı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın