3D 4D Boyutlu Resim Grafik çizim Teknikleri

3D 4D Boyutlu Resim Grafik çizim Teknikleri


3D 4D Boyutlu Resim Grafik çizim Teknikleri3D 4D Boyutlu Resim Grafik çizim Teknikleri:

Karakalem portre de kaliteyi etkileyen faktörler ve iyi bir portrenin püf noktaları nelerdir ?

1-Karakalem portre ne kadar sürede çizilmelidir ?

Karakalem portre de çizime verilen sürenin önemi büyüktür.Portre Çizim süresi arttıkça karakalem çalışmada daha detaylara inilebilmekte ,çizgiler daha düşünerek ve daha temkinli atıldıkça ,sonuçta onunla orantılı olarak ,olumlu olacaktır.

Aşağıdaki Grace Kelly karakalem portresi ,konuyu özetliyor sanırım.

Ayrıca çizim süreleri portrelerde 1 saat te olabilmekte ,20 gün de,hatta 3 aylık çizimler bile vardır.Çok uzun süreli çizimlerde genelde büyük kağıtlar ve devasa mercekler kullanılır.Bazende çizilen kağıttaki görüntü projeksiyon yardımıyla devasa halde duvara yansıtılarak detaylar çizilir.
Çok realist çizilmiş portrelerde genelde normalden daha büyük kağıtlar kullanılır.

Örneğin 20 x 30 cm ebatta kağıda da sadece kafa çizilebilir.Çok daha büyük örnek 60 x 100 cm kağıdada sadece kafa alınabilir.Küçük kağıtta surat kısmındaki deri gözeneklerini çıkarmanız imkansızdır.

Ama büyük kağıtlarda derideki gözenekler olsun ,kaş kızmındaki kılların tel tel olması olsun bütün detayları yapabilirsiniz.Her kağıda aynı kalitede çizim yapamazsınız.

Çünkü kurşun kaleminizi ne kadar sivriltsenizde o ucun bir çapı ve kabiliyet alanı vardır.

Örneğin A4 kağıda yani 20 x 30 cm lik bir alanda bir kafa çizeceksek bu alanda bizim göz alanı 5 cm lik bir alan olabilir. 5 cm lik alanda kişide bulunan 150 adet kaş kıllarını yapamazsınız !!! en fazla yapacağınız 30 yada 40 tel olur .Tamam iyi bir görüntü verebilir lakin tam realist olmaz.

Ama bu kağıt 60 x 100 cm kağıt olsa idi o zaman kaş ve göz kısmına 20 cm alan ayırsak bu alanda hiç bir detayı kaçırmazsınız.150 kaş kılı ise 150 tane çizilebilir.30 tane kiprik var ise 30 atneside alınabilir…

Kaynak  Mehmet Emin DOĞAN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*